Endodontik tedaviyi anlayabilmek için dişin anatomisi hakkında biraz bilgi sahibi olmak gereklidir. Dişin en dış tabakası mine, onun altındaki sert tabaka dentin, en içteki yumuşak tabaka ise pulpa olarak adlandırılmaktadır.

Pulpa kan damarları, sinir ve bağ dokusu içermektedir. Dişin pulpası enfekte olduğunda yapılan tedavi kök kanal tedavisidir. Yumuşak diş tabakasında meydana genel hasarlarda; eski uygulamalarda dişler çekilmekteydi. Ancak günümüz teknolojisinde dişlere uygulanan kanal tedavisi ile artık tek çözüm diş çekimi olmaktan çıkmıştır. Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu şu durumlarda anlarsınız: -Sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli hassasiyet -Dişin renk değiştirmesi -Çiğnerken oluşan ağrı ya da rahat çiğneyememe -Kendi kendine başlayan özellikle geceleri başlayan ağrı Bütün diş hekimleri kanal tedavisinin temel prensiblerini ve uygulamasını öğrenirler. Fakat genel diş hekimleri hastalarını genellikle kanal tedavisi uzmanı olan Endodontiste yönlendirirler. Endodontistlerin tedavi girişimleri tamamen kanal tedavisi ve bu tedaviyi ilgilendiren vakalar ile sınırlıdır. Kök kanal tedavisi sırasında artık gelişen teknolojiyle birlikte bir çok yeni yöntem ve alet kullanılmaktadır. Özellikle enfekte kök kanalını temizlemede döner alet sistemleri ve apeks locater denilen cihazlar kullanılmaktadır. Bu sayede kök kanalları daha etkin bir biçimde temizlenebilmektedir. Kök kanal tedavisi esnasında digital radrografi sistemleri kullanılmakta ve bu sayede hastaların aldığı radyasyon dozu %70 oranında azalmaktadır.

Uzmanlıklarımız

Müşterilerimiz önceliğimizdir, uzman bir ekiple kaliteli diş hizmetleri sunuyoruz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Vadi İstanbul 2A Ofis Ayazağa Mah. Cendere cad. No:109/1 D:27 Sariyer